« Accidental Traveller | Main | QOTD »

July 24, 2002

What Price Fun?

Is a recipe worth $4.16? How about two? What if I throw in a cool tip for preparing food or getting the most out of your kitchen? But wait, there's more!

I took the plunge and subscribed to Cook's Illustrated magazine. It's published six times a year, and at the online subscription price, that works out to $4.16 per issue. I decided that I'd try it for one year, mainly on the strength of their television show, America's Test Kitchen, which I love. Looking at the masthead of the first issue of the magazine, I find most of the staff from the television show, so I think I'm on the right track.

I've only just browsed the first issue. It's only 32 pages long, but there is no advertising, and in addition to the no-nonsense scientific-method style of writing, it contains a boatload of recipes. Two have already caught my eye, and Jean wants to try another, so I guess I have to ask, what price a recipe, what price fun?

You'll be hearing more about this as time goes on. I already know that I'm too lazy to make many of the recipes these guys present. They are, after all, concerned with the Best Recipe, and that sometimes takes a little more effort. So I'm more interested in the shorter recipes which tweak my interest. To see what I mean, Sauce Mayonnaise pays back the minimal effort to learn and make it. It takes about five minutes to throw together, but is a lot of fun when I bother to make it. Returning to the magazine in search of quick gems, the recipe for balsamic vinaigrette looks promising. Stay tuned.

Posted by dpwakefield at July 24, 2002 03:44 PM